Vždycky tady byla

24. dubna 2017 v 18:57 | Pupa |  Zamyšlení
Měla jsem to štěstí mluvit s Jindřichem Šídlem, čehož si obrovsky vážím, přestože mi mírně přezíravě na moji otázku ohledně sociálních bublin řekl, že jsme v ní všichni a vždycky jsme byli. Přimělo mě to k přemýšlení a musím seznat, že je to velká pravda.

Velkou roli v tom dnes hraje internet, proto se nám vliv sociálních bublin zdá tak velký - to ostatně Šídlo připouští a apeluje na školy, aby v nich byla zavedena informační výchova, jak poznat články vycházející z kvalitních zdrojů a tak. Sociální bublinu jsme však měli vždycky a ne jenom podle Šídla. Emile Durkheim svůj doktorát ze sociologie postavil na teorii dělby práce založené na solidaritě - mechanické solidaritě a organické solidaritě a právě ta mechanická je pro úvahu o sociální bublině zajímavá.

Mechanická solidarita - Durkheim ji spojoval s předmoderní společností, ale dle mého názoru prvky mechanické solidarity nalezneme i v dnešní společnosti, je solidarita založená na podobném osudu. Všimli jste si někdy, jak moc si jste podobní s vašimi kamarády? A že automaticky cítíte empatii a sounáležitost s lidmi, kterým se dějí podobné věci jako vám a máte potom tendenci je zařadit do svého okruhu přátel? Například spolužáci před státnicemi, kteří nikdy neprohodili půl slova si mají najednou spoustu co říct a ne jenom o jejich společném trápění, ale samozřejmě hlavně o tom. To je důsledek mechanické solidariti která nás vede ke spolupráci s lidmi, co mají podobný osud jako my.

Tímto způsobem si vybíráme přátele, logicky si tak sami od sebe tímto způsobem budujeme sociální bublinu - těžko proniknutelnou bublinu, na základě které nám výsledky voleb připadají naprosto nepochopitelné, protože nemůžeme pochopit, kde se všechna ta procenta lidí berou, když my neznáme ani jednoho člověka, kdo by si tohle myslel. No, asi bude náš vzorek trochu zkreslený sociální bublinou.

Vítejte v mojí sociální bublině, doufám, že se vám zde bude líbit.
Vaše Pupa
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 un-ordinary-girl un-ordinary-girl | 24. dubna 2017 v 19:03 | Reagovat

Tenhle článek mě velmi pozitivně oslovil. Je moc krásný. Líbí se mi , že nejsem jediná, kdo má podobné názory.

2 Pupa Pupa | Web | 26. dubna 2017 v 20:52 | Reagovat

[1]: Děkuji moc za milá slova! :)

3 Elwin Elwin | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 17:14 | Reagovat

Tak volební výsledky jsou kapitola sama pro sebe :D je hrozně vtipný, jak někteří lidé (říkám jim rodiče) nejsou schopní pochopit, že ne všichni potřebují k životu jen jídlo, bydlení a práci. Že jsou tu tací (jako třeba my dvě), které k tomu vyžadují i svobodu, vzdělání, opravdovou kulturu a tak.

Jo, sociální bubliny jsou bžunda. A ještě větší je, když se člověk začne snažit vyhledávat opačné názory, aby byl neustále konfrontován s přehodnocováním vlastních myšlenek.

Mimochodem jsem ve tvé sociální bublině moc ráda :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama