Patříme mezi ně?

23. dubna 2017 v 17:19 | Pupa |  Zápisky
Máte taky někdy takové myšlenky? Tuším, že nejspíše ano. Nejspíš každý člověk s jistou dávkou sebereflexe chvílemi uvažuje, jestli je chytrý nebo hloupý. Hlavně když víte, že existuje taková sexy věc jako Dunning-Kruger efekt, tak si to myslíte dvakrát více.
Nebo když se snažíte ve škole a je to skoro k ničemu. Zjišťuji, bohužel, že mám na základě hodnocení "významných druhých", kterými jsou v tomto případě mí učitelé a nadřízení, příšernou tendenci přehodnocovat sama sebe. Dostanu hodně bodů z úkolu, jásám a oslavuji. Dostanu málo bodů - pochybuji o tom, zda vůbec jsem schopná.

Na základě toho bych ráda využila tento prostor k mírnému zkoumání davu. Jak se vyrovnáváte s tím, když třeba dostanete za úkol, na který jste byli pyšní jenom 14 bodů z 20? Nebo když se snažíte a přepracováváte práci do školy několik hodin a konzultujete ji ještě s akademicky zdanými přáteli, abyste dosáhli opravdu co nejlepšího výsledku a stejně vám přijde zpětná vazba plná velmi arogantní kritiky se závěrečnou větou - vaši práci hodnotím jako velmi průměrnou - načež se v emailu dostanete ke komentáři abstraktu semestrální práce, kterou píšete na téma, kterému se již přes rok věnujete a úzce souvisí s vaší bakalářskou prací a najdete větu: "doufám, že nepůjde jen o 'výcuc' z uvedeného odborného textu".

A pak si člověk říká? Opravdu jsem takový idiot, že nepoznám, kdy jsem odevzdala kvalitní práci a kdy ne? A opravdu jsem takový idiot, že o tématu, které zrovna zkoumám a kterému bych se chtěla věnovat v budoucnosti, neumím napsat ani 250 slov, ze kterých by bylo poznat, že mám o tématu načtené značné množství literatury?

Nepotřebuju samé jedničky, ale teď balancuji na hraně, jestli opravdu nepatřím do té skupiny "hloupých lidí", o kterých v před týdnem psaném článku tak sebevědomě prolašuji, že neexistují a schází jim jen píle.

Pu-pu-pu-pu-pupa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 23. dubna 2017 v 17:23 | Reagovat

Já bych inteligenci spíš posuzovala podle toho jak se chováš k jiným lidem a se známkami bych to tak moc nehrotila...

2 Pupa Pupa | Web | 24. dubna 2017 v 19:25 | Reagovat

[1]: To je hodně důležité, souhlasím, ale neřekla bych, že pro inteligenci, ale spíš pro empatii, slušnost a obecně hodnotu osobnosti :) díky za hezký komentář

3 Aa'esha Aa'esha | Web | 27. dubna 2017 v 16:15 | Reagovat

Možná jde spíš o to, že i učitelé jsou jen lidé, a ne vždy mají tu schopnost objektivně soudit, přestože je jim daná ona pravomoc.

4 Elwin Elwin | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 17:10 | Reagovat

[1]: To není inteligence, ale empatie ;) protože i inteligentní lidé mohou být asociální a nemá to co dočinění s výškou jejich IQ :) a se známkami to samozřejmě - ale pouze do určité míry - nemá co dělat, to máš pravdu :)

[3]: Tak jasně, že jsou jen lidé, ale jsou momenty, kdy je práce napsaná tak blbě, že to nejde okomentovat mile (zrovna jsem jednu takovou opravovala a chtělo se mi autora zabít - což ale souvisí i s tím, jak se celý semestr choval). Na druhou stranu tohle není případ Pupy, protože obě její práce jsem četla.

A konečně k článku. Zlato, koukni. Dost často mi říkáš, jak mě považuješ za chytrou a vzdělanou (a já se vždycky červenám a tak). Víš, kolikrát jsem dostala za F? A kolikrát musela třeba opakovat zkoušku? Milionkrát. Jak reaguju na negativní hodnocení? Hledám chybu u sebe, protože taková jsem a nevím, jestli je to vždycky to nejlepší. Kritika je těžká, jeho byla především arogantní a o to hůř se pak na takové poznámky kouká. Co bych si z téhle zkušenosti vzala je asi to, že i jeho komentáře - když odebereme tu aroganci - měly sem tam něco do sebe. Ale to je tak všechno. Nikdy se naše práce nebude líbit všem, nikdy. A víš co? Máš prostor se zlepšit, to je pozitivní (i když v tomhle případě je to dost diskutabilní).
Drž se, brouku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama