Neexistují

19. dubna 2017 v 19:22 | Pupa |  Zamyšlení
Jo. Hloupí lidé neexistují. A teď si prosím nemyslete, že popírám existenci inteligenčního kvocientu nebo že tvrdím, že všichli lidé si jsou a rodí se si rovni. Nejsou a nerodí. Jakkoli univerzalita lidských práv je nutná a neexistuje žádná autorita, která by měla univerzálně určovat, kdo je rovnější než druhý, genetickou diverzitu popírat nehodlám.

Chci jenom říct, že lidé nejsou hloupí. V poslední době, ať už v diskuzích na internetu, ale především mezi mými přáteli, kteří jsou všichni báječní, nacházím přesvědčení, že lidé jsou hloupí. Sama jsem za toto přesvědčení donedávna sama lobovala. Na což mi maminka vždycky říkala "_____ (doplňte libovolné jméno), jak tohle můžeš říct?!" A já jsem na to prostě odpovídala: "No co, prostě jsou."
Ale oni prostě nejsou.

Už se konečně dostávám k myšlence, kterou chci tímto článkem vyjádřit a to, že lidé nejsou hloupí (po třinácté na pěti řádcích opakuji), jen velká část z nich nenaplňuje svůj potenciál. Mám to štěstí, že jistá část mladých lidí poslouchá, co říkám, a když jsem se s letošním ročníkem těchto úžasných mladých lidí loučila, říkala jsem jim: "Neberte jako samozřejmost, že se zajímáte o okolní svět a že přemýšlíte nad problémy, které se vám ze začátku zdály naprosto abstraktní a odcizené. Neberte to jako samozřejmost, ale dělejte to dál."

To je totiž dle mého názoru problém a tím myslím předchozí tvrzení, že lidé nenaplňují svůj potenciál. Máme bůhvíkolik miliónů neuronových spojení v mozku, tak mi neříkejte, že jsou lidé hloupí. Ne, jenom jsou líní svoje neuronové spojení namáhat, stejně jako jsou líní cvičit nebo ráno vstávat do práce. Mám před sebou informaci, tak si hupky dupky rychle vytvořím názor a je jedno, jak moc je ta informace úplná, pravdivá, v kontextu nebo podložená. Taky máme sexy věcičku nazývanou "confirmation bias", která nás vede k ignorování věcí, co jdou proti našemu názoru. To není hezké, že, mít něco takového v lidské přirozenosti. Je to dost na houby, ale myslím, že bychom se všichni měli aktivně snažit proti tomu bojovat.

Příčí se mi označit za hloupé lidi, kteří jsou prostě jenom líní. A hlavně, co když je někde ve vesmíru něco hluboce špatně a mají pravdu oni a ne já? (Ano, považuji to za hodně nepravděpodobné, ale kdyby náhodou, tak alespoň nebudu za úplného idiota, že jsem jim ne jen vyvracela pravdu, ale ještě je označovala za hloupé.)

Myslím, že už odbíhám od tématu. Jednoduše, lidi nejsou hloupí, jen stejně jako je většina lidí líná zvedat činky, je většina lidí líná napínat neurony. Ne nadarmo se říká, že vystudovat Oxford je obdobně energeticky náročné, jako vyhrát olympiádu.

Pac a pusu, cvičte neurony
vaše Pupa
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tichá voda Tichá voda | 19. dubna 2017 v 19:52 | Reagovat

Zaujímava myšlienka :)... máš dobré články dúfam že v tom budeš pokračovať :)

2 Elwin Elwin | E-mail | Web | 19. dubna 2017 v 20:08 | Reagovat

Znám tě a vím, že myšlenky máš zajímavé. A souhlasím, spousta lidí je jen děsně líná (ehm... ne, vůbec teď není mým druhým jménem prokrastinace, nenene..). Ale objektivně jsou hloupí lidé :D ty to víš, jsou to lidé se sníženým intelektem, lidé v továrnách... ti lidé jsou objektivně hloupí. Ne proto, že by byli líní, prostě jsou hloupí. Řekla nadřazeně, pohodila ofinou a odkráčela středem :D

Ne, tenhle článek je super a hrozně se mi líbí, jak dáváš všem šanci. To je totiž sakra těžký!

3 Pupa Pupa | Web | 21. dubna 2017 v 19:15 | Reagovat

[1]: Děkuji ti moc za milá slova! :)

[2]: :D <3 Jo, máš pravdu, ale stejně si myslím, že kdyby se objektivně hloupá člověk snažil a nebyl líný, tak na tom nebude tak špatně a nebude možné o něm jednoznačně říct, že je hloupý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama